Arany Sárfehér Bor-és Pezsgőrend Egyesület bemutatkozása
Pár éve alakult a bor és pezsgőrend, az egyedülálló „hungarikumként” számon tartott Arany Sárfehér hazájában, Izsákon. A régebben csemegeszőlőként is értékesített, majd pezsgő-alapborként hírnevet szerzett fajtábóll megfelelően kiválasztott technológiával nagyon kellemes, jellegzetes, a gasztronómiában jól illeszthető bort lehet készíteni.
A rend tagjai zömében szőlőtermesztők-borászok, kisebb nagyobb méretű birtokokon, akik a hagyományaikat, a táj kultúráját, és a minőségi borfogyasztás propagálására szövetkeztek.
Rábaközi Zoltán nagymester
Székhely/levelezési cím: 6070 Izsák Dózsa György tér 3.
Telefon: 06/76/374 036, Mobil: 06 20/236 2558
Oreskó Imre alapító nagymester
Kapvsolattartó: Birkás Csilla
tel: 36-20-912-4368
e-mail: birkasborhaz@gmail.com
• alakulás dátuma
2006. szeptember 23
• zászlósbor
Arany sárfehér eredetvédett bor, vagy pezsgő
• telefon
Célunk: - a térségben fellelhető szőlészeti és borászati kultúra fenntartása, értékeinek megőrzése és terjesztése különös figyelemmel az Arany sárfehér fajtára illetve az abból előállított termékekre.
• avatási ceremónia
A jelölt a Bor- és Pezsgőrend Regulában maghatározott 3 próba letételével bizonyítja rátermettségét, majd esküt tesz
• szigillum
A borrend címerét ábrázoló arany serleg, arany láncon a nyakban viselve.
• zászló
Aranysárga színű zászló, középen a borrend zöld, vagy arany színnel hímezett címerével.
• borrend története
Arany Sárfehér Bor- és Pezsgőrend Egyesület
Bor- és Pezsgőrendünk 2006. szeptember 23.-án alakult, és a Kunsági borvidék Izsáki körzetében működik. A körzetben 2400ha szőlőterület található. Ökológiai jellemzői alapján szőlőtermesztésre kiválóan alkalmas. Legnagyobb területen termesztett szőlőfajtái: Arany sárfehér, Rajnai rizling, Cserszegi fűszeres, Bianka, Kövidinka, Zalagyöngye, Bianka, és egyéb fajták.
Célunk: - a térségben fellelhető szőlészeti és borászati kultúra fenntartása, értékeinek megőrzése és terjesztése különös figyelemmel az Arany sárfehér fajtára illetve az abból előállított termékekre. - Kulturális és szakmai rendezvényeken megjelenésével, bemutatókkal és egyéb programokkal az Izsáki körzet szőlő és borkultúrájának bemutatása, jó hírének öregbítése.
A névadó szőlőfajtánk az Arany sárfehér származásának rövid története a következő. Izsákon, 1873-ban Szélesi József vincellér szelektálta egy Kadarka ültetvényben, ezért feltételezték, hogy a Fehér Kadarka változata. Az Izsáki sárfehér nevet a fajta kezdettől fogva az Izsáki szőlőtermesztőktől kapta. Fehér bogyója és nagy fürtje miatt nehéz, mint a sár találó névválasztás. Később Kostka László Izsáki gyógyszerész (Csontvári Kostka Tivadar öccse) volt termesztésének nagy apostola.
Az Izsáki sárfehér ismert csemegeszőlőként, mint Aranysaszla 1930-as években csemegeszőlőként több mint 3000 vagonos tételekben, egysoros ládákba cizelláltan szállították a német piacokra. Ebben az időben a Henkel német pezsgőüzemben készítettek először sikerrel a Sárfehér szőlőből kiváló minőségű pezsgőt.
1972-ben a helyi állami gazdaság ezekből, a tapasztalatokból kiindulva indította el a pezsgőgyártást. Az 1997-es és az 1999-es évjáratú Sárfehér minőségi borát 1999-ben és 2000-ben beválasztották a Magyar Zászlós Borok rendjébe. Az 1997-es évjáratú 100%-ban Sárfehér alapborból készült fajtapezsgőt pedig 2001-ben a XI. Alföldi borok versenyén és a XXVII. Országos Borversenyen is aranyérmet nyert. Mindezek is bizonyítják, hogy nem helytállók azok a szakmai leírások melyeket a fajta borászati értékéről korábban állítottak.
Az Izsáki sárfehér Izsáki elnevezését, a fajtanév rövidítését Német Márton ampelográfus vezette be 1967-ben és a fajtajegyzékben is így szerepelt.
A rövidített fajta nevének megváltoztatása, hosszú procedúra után 1999. december 13.-án véglegesítődött. Az OMMI főosztályának a fajta jegyzék módosítás javaslatával az FVM meghozta határozatát. Az Izsáki,, szőlőfajta nevét ,, Arany sárfehér” - névre változtatta.
2006. február 3-án a szőlőfajták közül elsőként került eredetvédelmi leszabályozásra. 2001-től az évente megrendezett Sárfehér borverseny 2006 óta, mint Hungarikum Borok és Pezsgők Országos versenyeként kerül megrendezésre, melynek fő védnöke a Magyarországi Borrendek Országos Szövetsége. Az Izsáki Sárfehér Napok az egyik legrangosabb szeptember utolsó hetének hétvégéjén tartandó az Arany sárfehér fajtát ünneplő városi rendezvény.
Tovább a borrend híreihez