Szent Vince Borrend bemutatkozása
Szent Vince Borrend bemutatkozása
Székhelye: 6648 Csongrád-Bokros Hóvirág u. 36
Gulyás Ferenc elnök, 6648 Csongrád-Bokros Hóvirág u. 36
Lukács Sándor nagymester, 5700 Gyula Vár u. 12/5
Szent Vince Borend Békés Megyei Lovagi Széke, elnök
Kapcsolattartó: 5700 Gyula Vár u. 12/5
Email: slukacs11@gmail.com
Telefon: 06309851474
Alapító örökös nagymester
Dr. Fülöp Mihály
Névadónk Szent Vince, aki Tarragona püspöke mellett volt diakónus. Diocletianus, római császár uralkodása alatt a keresztényüldözések során a helytartó elfogatta a püspökkel együtt. A püspök már igen idős volt ezért a diakónus beszélt helyette, s nem tagadta meg hitét. Az elszenvedett kínzásokba belehalt. A testét kidobták egy mezőre, ahova Isten küldött egy égi madarat, aki elhessegette a dögevő állatokat. Ezután Vince testét zsákba varrták, bedobták a tengerbe, de a hullámok állandóan partra vetették. A helytartó azt mondta, hogy ez az ember vicentus, akit ő holtában sem tud legyőzni. Ő is megtért.
A borrendünk azért választotta névadójául, mert hiszünk abban, hogy a szőlő megművelése és a borkészítés emberi munkát, kitartást, elhivatottságot és hitet igényel. Vince napja, január 22-e a megyében régóta a szőlős gazdák fontos ünnepnapja volt
Január 21-én, Ágnes napján az a mondás járta, „ha Ágnes hideg, engesztel Vince”. A Vince névnapja már „győzedelmes” mert legyőzi a sötétséget, jön a jó idő. És ha jön, akkor ez jó szőlőtermést is biztosít a regula alapján „Ha megcsordul Vince, megtelik a pince” régi igazság ez.
Ezen a napon a gazdák kimentek a szőlőbe és vesszőt vágtak, ezt a meleg szobában vízbe téve, megindult az „élet” a veszőben, a rügyek megmutatták, milyen károsodást szenvedett a téli hidegtől a szőlő és ennek alapján végezték a metszést.
A Szent Vince Borrend alapítása óta tisztelettel fogadja felvételre azokat, akik egyetértenek az alapítók célkitűzésével, hogy megismertessük megyénk szőlő- és borkultúráját, segítsük a minőségi bortermelés hírnévvédelmét, támogassuk a kulturált borfogyasztást valamint e termőtáj szépségét és értékét hirdessük. Jelenleg 120 fő hírvivőnk és 6 consuli tagunk van.
A Szent Vince borrend területileg három egységből áll, ennek megfelelően egységei saját szimbólumrendszert, ruházatot is alkalmaznak. Szegeden és környékén zöld borrendi díszruhát hordanak, utalva ezzel arra, hogy náluk zömében fehérbortermelés folyik. A Csongrád város és környéki tagok pedig bordó ruhát hordanak, utalva arra, náluk a vörösbor a jellemző. 2001-ben avattunk Békés megyében tagokat, a létszámuk alapján 2008 végétől a Borrenden belül mint származtatott jogi személyiségű Lovagi Szék önállóan is tevékenykedik.
Zászlónk a képen látható.
Zászlós borunk a csongrádi Cabernet Franc, amely mind a hazai, mind a külföldi borfogyasztók elismerését kivívta.
A tagfelvételhez két borrendi tag javaslata szükséges.
Avatási szertartásaink négy helyszínem –Ópusztaszer, Csongrád, Szentes, Gyula- folynak, és kapcsolódnak az aktuális közösségi ünnepekhez ahol a tagjelöltek próbatételt tesznek,.
Az alapításunk óta kölcsönös és gyümölcsöző kapcsolatot tartunk fenn az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkkal. A Vince napi Vice vessző-vágás, neves eseménye az emlékparknak és a borrendnek egyaránt, amely lehetővé teszi, hogy sok látogató ismerkedjen meg a hagyományainkkal.
A Csongrád és Békés megyében működő Szent Vince Borrend 1991 óta hirdeti a táj nevezetességeit, szőlőtermesztés és borászati értékeit, hagyományait.
Ezt a tevékenységet a borvidék három jól körülhatárolt körzetében kialakult lovagi székek önállóan végzik, a szegedi, a csongrádi és a gyulai lovagi szék.
A csongrádi tájegység főleg vörösboros terület, ezt jellegzetes, saját díszruhával is jelzik.
A borrend tagságát a borvidék jeles szőlő és bortermelői, vendéglátósai és más civil foglalkozású, szőlő és bortermelés iránt elkötelezett és érdeklődést mutató emberek alkotják.
A borrend tagjai, lovagi székei a borvidéken jellemző hagyományos szőlő és borfajták – kövidinka, kadarka, csongrádi vörös cuevé – megismertetésére fordítanak nagy gondot, párhuzamosan a hagyományos és korszerű technológiával előállított borokkal.
A szőlő és bortermelés során hagyományos szokások és évfordulók közül rendszeresen visszatérő rendezvény a januári Vince napi vesszővágás, amely a hagyomány szerint az évjáratra, a várható szőlőtermésre ad előrejelzést. Ennek a rendezvénynek az Ópusztaszeri Nemzeti Emlékpark ad helyet, amelynek során a borrend tagjai bemutatják boraikat.
Tovább a borrend híreihez